Pytanie

Dieta na prawidłowe funkcjonowanie wątroby

Dzień dobry Jestem w 34 tygodniu ciąży, niestety, jest to ciąża ryzykowa i spędzam te dni w szpitalu,co więcej zaczęło mnie nagle swędzić całe ciało. Robili mi badania, które potwierdziły, że ze względu na nieprawidłowe funkcjonowanie wątroby muszę przejść na specjalną dietę. Pytałam lekarza i pielęgniarki co mogę lub nie mogę zjeść oprócz jedzenia, które tu jest mi podawane, ale niestety nie dostałem odpowiedzi. Niedługo wracam do domu, ale ciężko mi będzie przejść na jakąś specjalną dietę, kiedy nawet nie wiem, co mogę zjeść :( Uwielbiam czekoladę i słodycze, ale boję się, że tego chyba nie będę mogła jeść :( czy mógłbym uzyskać więcej informacji na ten temat? i co zrobić, aby to swędzenie się skończyło. Z góry dziękuję za odpowiedź Teresa Kosowska

Odpowiedzi
Kategorie: Zdrowe odżywianie

Odpowiedź

 1. Koprivanecz Magdolna
  Magdolna Koprivanecz Dietetyk, dyplomowany specjalista nauk o żywieniu
  27. Kwiecień 2018.

  Szanowna pani Tereso!

   

  W pani przypadku konieczna będzie dieta wątrobowa, która modyfikuje się w zależności od wydolności wątroby. W przypadku problemów z wątrobą i woreczkiem żółciowym żywność wysokoprzetworzoną, czyli również słodycze zalecam z diety najlepiej wykluczyć.

  Z poważaniem,

  Magdolna Koprivanecz

  dietetyk

   

Pytanie

Spożywanie owoców z bogatym źródłem witaminy C podczas chemioterapii

Szanowna pani dietetyk! Jeden członek naszej rodziny jest chory na leukemię i jest leczony za pomocą chemioterapii. W szpitalu otrzymał informację, aby ograniczył spożywanie witaminy C. Proszę o pani opinię na ten temat! Dziękuję za szybką odpowiedź. Anna

Odpowiedzi
Kategorie: Zdrowe odżywianie

Odpowiedź

 1. Koprivanecz Magdolna
  Magdolna Koprivanecz Dietetyk, dyplomowany specjalista nauk o żywieniu
  22. Kwiecień 2018.

  Oto moja reakcja na  informacje, które otrzymał pani

  krewny w szpitalu. Owoce o wysokiej zawartości witaminy C , czyli owoce cytrusowe, owoce dzikiej róży i owoce jagodowe (np. porzeczki, jeżyny, jagody acai, goji), a z warzyw bardzo polecam spożywanie buraków, ponieważ również mają wysoką zawartość witaminy C. Chciałbym również podkreślić, że przeprowadzone w tym kierunku  badania nie potwierdzają niekorzystnego wpływu produktów z wysoką zawartością witaminy C w okresie chemioterapii. Co więcej witamina C zwiększy efektywność chemioterapii lub nawet zatrzymać postęp nowotworu w organizmie. Okazało się jednak, że suplementy diety zawierające witaminę C  mogą osłabiać skuteczność leków przeciwnowotworowych. Przesyłam więc  propozycję diety, która może  pomóc.

  Z poważaniem

  Magdolna Koprivanecz

  Dietetyk

   

Pytanie

jak bardzo na tabletki antykoncepcyjne wpływa sok z cytryny rozpuszczony w wodzie?

Dzień dobry, Chciałam się zapytać jak bardzo na tabletki antykoncepcyjne wpływa sok z cytryny rozpuszczony w wodzie? Zazwyczaj jest to ciut mniej niz pół cytryny albo 1/3. Tabletkę przyjmuje godzine po albo przed zawsze. Z góry dziękuję za szybką odpowiedź.

Odpowiedzi
Kategorie: Zdrowe odżywianie

Odpowiedź

 1. Dr. Rónay
  Barbara Ronay Specjalista w dziedzinie dietetyki
  2. Kwiecień 2018.

  Dzień dobry

  Niektóre czynniki rzeczywiście mają wpływ  na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych, dotyczy to również witaminy C, ale tylko wtedy gdy  jest ona zażywana w dużych dawkach. Wypijana przez panią szklanka wody z tak niewielką ilością soku z cytryny, z całą pewnością nie powinna obniżać skuteczności antykoncepcji. Warto jednak pomyśleć o zachowaniu czasowego odstępu  (przynajmniej 2 godziny) między  zażywaniem pigułki antykoncepcyjnej a wody z sokiem z cytryny.

Pytanie

czy trójglicerydy zawarte w witaminie D3/którą polecał lekarz,nam, Osobom starszym/mogą zwiększać ich poziom,czy nie

Jeśli Osoba ma trochę podwyższone trójglicerydy,to czy trójglicerydy zawarte w witaminie D3/którą polecał lekarz,nam, Osobom starszym/mogą zwiększać ich poziom,czy nie będą jednak? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam Panią Doktor.; )

Odpowiedzi
Kategorie: Zdrowe odżywianie

Odpowiedź

 1. Dr. Rónay
  Barbara Ronay Specjalista w dziedzinie dietetyki
  6. Kwiecień 2016.

  Dzień dobry

  Jeśli lekarz zalecił używanie witaminy D3- należy ją stosować, nie należy jednak przekraczać dziennej dawki. Oczywiście przy podwyższonym poziomie trójglicerydów konieczna jest odpowiednia dieta, która oparta jest przede wszystkim na obniżeniu podaży lub całkowitym wyłączeniu z diety tłuszczy zwierzęcych.

  dr Barbara Ronay