Pytanie

....pojawiały się też bolące, swędzące krosty

Witam! Mam 24 lata i od 3 lat mam problem z pokrzywką (po kąpieli i kontaktowa - do 30 minut bąble znikają), a od jakiegoś czasu pojawił się jeszcze trądzik. Przez 3 miesiące leczyłam go skinorenem w kremie i zauważyłam znaczną poprawę. Około miesiąca temu zachorowałam i lekarz przepisał antybiotyk macromax z lekami przeciwhistaminowymi (nie wiem dlaczego..żeby zapobiec uczulenie na lek? ). Stosowałam go przez 3 dni, nakładając też skinoren. Ale już pierwszego dnia stosowania antybiotyku na twarzy pojawił się pojedynczy czerwony piekący wyprysk. Kolejnego dnia to samo, więc na 1 dzień odstawiłam skinoren, ale później znowu go stosowałam. Pojawił się wysyp na czole w postaci grudek, skóra na policzkach, na brodzie i szyi zaczęła bardzo swędzieć, pojawiały się też bolące, swędzące krosty, często przypominały bąble pokrzywkowe, ale kiedy obrzęk znikał to zostawały takie małe krostki z białym płynem. Lekarz stwierdził, że to reakcja alergiczna na antybiotyk, pomimo tego że i tak zapisał mi wcześniej leki przeciwhistaminowe i że na pewno skinoren mnie nie uczulił, bo stosowałam go cały czas. Przepisał mi telfast raz dziennie. Problem z moją 3-letnią pokrzywką się rozwiązał, ale na twarzy nie widzę poprawy...Wysyp na czole jest nadal - mam wrażenie, że liczba tych grudek się tylko zwiększa. Skóra na twarzy nadal swędzi, raz słabiej raz mocniej i pojawiają się nowe wypryski. To naprawdę reakcja alergiczna na antybiotyk? Czy może jednak na połączenie skinorena z antybiotykiem? Albo skutki odstawienia skinorena czy po prostu powrót trądziku, bo odstawiłam krem? Proszę o jakąkolwiek odpowiedź, bo nie wiem już co robić. Wizytę u alergologa mam dopiero za 2 tygodnie, a lekarze u których byłam do tej pory wydają się niekompetentni.

Odpowiedzi
Kategorie: Problemy skórne

Odpowiedź

  1. Dr. Apostol
    dr Eva Apostol Dermatolog – kosmetolog
    3. Kwiecień 2018.

    Dzień dobry

    Pokrzywka lub trądzik może mieć podłoże dziedziczne, psychiczne, ale często pojawia się na skutek zmian hormonalnych. Jeśli chodzi o  piekący wyprysk,  bardzo możliwe, że jest to alergiczna reakcja  na składniki antybiotyku i skinorenu,  dlatego według mnie podczas używania antybiotyku lepiej kremu nie stosować. Podczas antybiotykoterapii bardzo ważne jest również używanie probiotyków, jeśli lekarz ich pani nie zapisał należy je sobie koniecznie zakupić w celu naprawienia równowagi flory bakteryjnej jelit ( jednym z objawów zaburzonej flory bakteryjnej jelit są również alergie i inne problemy skórne). Probiotyki należy stosować w trakcie antybiotykoterapii, jak również po jej zakończeniu. Większość dolegliwości  skórnych: pokrzywka, wypryski, swędzenie czy pieczenie skóry są trudnym problemem diagnostycznym, mogą bowiem wystąpić w olbrzymiej ilości schorzeń od chorób skóry przez choroby ogólnoustrojowe czy psychiczne. Moja rada  brzmi – w pierwszej kolejności zadbać o zdrowie flory bakteryjnej jelit.

    Z poważaniem
    dr Eva Apostol
    Dermatolog – kosmetolog

Pytanie

Mam 41 lat i wciąż problem z wypryskami......

Dzień dobry P. Doktor Mam 41 lat i wciąż problem z wypryskami, głównie na brodzie, podbródku i częściowo szyi (bliżej uszu), ale nie tylko. Smarowałam żelem z antybiotykiem, próbowałam też aloesem, ale to niewiele daje, wypryski wciąż powracają i nieładnie wyglądają. Na trądzik to już chyba za późno. Proszę o pomoc, co mogę zrobić sama, bez udawania się do kolejnych lekarzy (ewentualnie do lekarza rodzinnego po receptę) i pozdrawiam.

Odpowiedzi
Kategorie: Problemy skórne

Odpowiedź

  1. Dr. Apostol
    dr Eva Apostol Dermatolog – kosmetolog
    28. Październik 2017.
    Dzień dobry

    Istnieje mnóstwo różnego rodzaju wyprysków, ponieważ nie widzę osobiście, trudno postawić mi dokładną diagnozę, mogę jedynie zalecić odpowiednią dietę, z której należy wyeliminować potrawy tłuste i pikantne, włączając jak najwięcej warzyw i owoców a szczególnie takich, które działają oczyszczająco na organizm (np.jabłka, cytryny, grejpfruty, buraki, ogórki, seler). Ponadto polecam przeprowadzenie kuracji oczyszczającej.

     

    Z poważaniem
    dr Eva Apostol
    Dermatolog – kosmetolog

Pytanie

Od roku pojawiają się u mnie ciemne plamy na skórze.

Od roku pojawiają się u mnie ciemne plamy na skórze. Co ciekawe występują tylko na lewej ręce, oraz na torsie (kilka małych plus jedna duża po prawej stronie). Ich widoczność zależy od warunków, np. po wystawieniu na słońce są bardziej widoczne a skóra ta delikatnie się łuszczy i jest bardziej pomarszczona. Zimą, gdy opalenizna zejdzie są jaśniejsze od reszty skóry. Pierwsze pojawiły się dość gwałtownie, latem. Od tego czasu bardzo powoli się rozprzestrzeniają i łączą. http://imgur.com/a/3iuNU Przed wizytą u lekarza chciałbym zasięgnąć wstępnej diagnozy, być może też poznać ich pochodzenie.

Odpowiedzi
Kategorie: Problemy skórne

Odpowiedź

  1. Dr. Apostol
    dr Eva Apostol Dermatolog – kosmetolog
    12. Czerwiec 2017.
    Dzień dobry
     
    Tego rodzaju zmian skórnych, może być więcej,  powstają z wielu przyczyn i mogą się różnić, sposób leczenia więc również będzie inny. Najlepiej udać się do  swojego lekarza dermatologa, który obejrzy plamy pod specjalnym szkłem powiększającym (dermatoskopem).
     
    Z poważaniem
    dr Eva Apostol
    Dermatolog – kosmetolog

Pytanie

...mam ogromny problem z nawracającą grzybicą paznokci u nóg.

Dzień dobry Pani doktor Od dłuższego czasu mam ogromny problem z nawracającą grzybicą paznokci u nóg. Powoli wpadam w depresję. Zastosowałam już mnóstwo różnych leków, maści i specyfików. Wszystko pod kontrolą lekarza dermatologa. Już nie wiem co robić. Nie mam już pieniędzy na dalsze tak drogie leczenie. Bardzo proszę mi pomóc. z poważaniem Anna Staniszewska

Odpowiedzi
Kategorie: Problemy skórne

Odpowiedź

  1. Dr. Apostol
    dr Eva Apostol Dermatolog – kosmetolog
    28. Luty 2017.

    Dzień dobry

    Trudno bez przeprowadzenia badań postawić jednoznacznie jakąkolwiek diagnozę, ale bardzo możliwe, że pomogłoby pani przeprowadzenie kuracji oczyszczającej. Detoksykacja całego organizmu bardzo często okazuje się skuteczna w leczeniu nie tylko grzybicy paznokci, ale również grzybicy skóry i błon śluzowych. Do oczyszczania warto zastosować naturalne preparaty ziołowe.

    Z poważaniem
    dr Eva Apostol


Pytanie

witam p.doktor mam problem z kurzajkami

witam p.doktor mam problem z kurzajkami stosuję lakiery przepisane przez lekarza mam też co 2 tygodnie wymrażanie ale to nic nie pomaga dalej one są jakby same narastały jak sobie z nimi mam poradzić ,dziękuję za odpowiedz pozdrawiam

Odpowiedzi
Kategorie: Problemy skórne

Odpowiedź

  1. Dr. Apostol
    dr Eva Apostol Dermatolog – kosmetolog
    22. Styczeń 2017.

    Dzień dobry

    Może spróbuje pani skorzystać z metody laserowego usuwania kurzajek.

    Z poważaniem

    dr Eva Apostol

     

Pytanie

Czy zastosowanie kuracji oczyszczajacej poprawi moja kondycje

Mam luszczyce skory glowy. Od dluzszego czasu niedobor zelaza. Zmiany na paznokciach, Widoczne paski. Czy zastosowanie kuracji oczyszczajacej poprawi moja kondycje. Dziekuje.

Odpowiedzi
Kategorie: Problemy skórne

Odpowiedź

  1. Dr. Apostol
    dr Eva Apostol Dermatolog – kosmetolog
    30. Grudzień 2016.

    Dzień dobry

    Bardzo możliwe, że organizmowi brak witamin i że jest zanieczyszczony toksynami. Polecam zastosowanie kompletnej kuracji oczyszczającej Clean Inside i Toxi Clean. Oczyści jelita i dostarczy  substancji odżywczych (witamin i minerałów).

     

    dr Eva Apostol

Pytanie

Co powinnam robić jeśli uporczywy trądzik nie daje za wygraną? detoks?

Dzień dobry, Od roku walczę z bardzo narastającym trądzikiem mam 27lat i nie mogę się go pozbyć, moje badania hormonalne nie wskazują na takie problemy. Zaczęłam się zastanawiać czy to nie jest związane z układem pokarmowym czuje wzdęcia mam czasami problem z nieświeżym oddechem i uporczywy trądzik. Jestem aktywna fizycznie dbam o siebie chodze na siłownie i fitness, przez to że mam problemy skórne co miesiąc chodzę na kwasy oraz peelingi kawitacyjne na skórę. Ale wciąż jest źle. Co powinnam robić jeśli uporczywy trądzik nie daje za wygraną? detoks?

Odpowiedzi
Kategorie: Problemy skórne

Odpowiedź

  1. Szarka Anita
    Anita Szarka Dietetyk
    29. Grudzień 2016.

    Dzień dobry

    Jeśli dotychczas stosowane metody pielęgnacji skóry trądzikowej nie pomogły nie zaszkodzi spróbować zastosować kurację oczyszczającą organizm, bardzo możliwe, że może to mieć związek ze złym trawieniem i zanieczyszczonymi jelitami. 

     

    Szarka Anita

    Dietetyk

Pytanie

guzek mi urósł nie wiele i boli jak go dotknę

Dzień dobry . Od jakiegoś roku czasu lewej stronie głowy niewielkiego guzka który nie boli i nie zmienił koloru , od 2 tygodni guzek mi urósł nie wiele i boli jak go dotknę? Czy to może być kaszak?

Odpowiedzi
Kategorie: Problemy skórne

Odpowiedź

  1. Dr. Apostol
    dr Eva Apostol Dermatolog – kosmetolog
    7. Czerwiec 2016.

    Dzień dobry

    Według mnie jest to niezłośliwy tłuszczak, który nie jest groźny, ale może ulec zapaleniu.

    dr Eva Apostol