Pytanie

Czy to faktycznie tak jak wszyscy lekarze twierdzą, że to zespół jelita wrażliwego?

Witam. Od jakiegoś czasu, a dokładniej odkąd urodziło się pierwsze dziecko ( tj. ponad 5 lat temu) mam problemy najprawdopodobniej z jelitami. Przelewania, burczenie, gazy, bardzo częste odbijanie nawet na czczo. Nie tyle ból, co dyskomfort brzucha po lewej stronie pod żebrami. Praktycznie codziennie. Niezależnie od tego co zjem.Jakby mi coś te jelita wypchało,taka pełność i jakby coś tam siedziało. Najgorzej jest wieczorem i z rana dopóki się nie wyproznię. Stolce nieuformowane, ciągle papkowate, takie jakby klejące, pH stolca kwaśne. Uczucie niepełnego wypróżnienia. Badania które robiłam, to morfologia, CRP, kał, kał na pasożyty, ogólny stopień strawienia,na celiakię, na tarczycę, kalprotektyne w kale, USG...w tych badaniach wszystko ok. Nic niepokojącego. Czy to faktycznie tak jak wszyscy lekarze twierdzą, że to zespół jelita wrażliwego? Ja uważam, że nic nie dzieje się bez przyczyny. A lekarze nie chcą dalej diagnozowac, bo twierdzą, że w moim wieku, ( mam 29 lat),to możliwy tylko IBS. W jakim kierunku mogłabym jeszcze iść, zeby znaleźć przyczynę tych wszystkich objawow? I proszę mi jeszcze napisać czy calkowite IgA słabo pozytywne i Czynnik Castle'a ujemny, przy badaniu celiakii, to prawidłowy wynik? Pozdrawiam.

Odpowiedzi
Kategorie: IBS

Odpowiedź

 1. Dr. Podlupszki
  dr Podlupszki Csaba Gastroenterolog
  11. Styczeń 2022.

  Dzień dobry

   Na podstawie opisu prawdopodobnie przyczyną pani problemów może być rzeczywiście IBS, ale zalecałbym wykonać dodatkowo jeszcze test SIBO (zespół przerostu bakteryjnego jelita) Jeśli  wynik tego badania będzie negatywny tak z pewnością będzie to zespół jelita drażliwego. 

  Z poważaniem
  dr Podlupszki Csaba  

Pytanie

Od około 4 miesięcy mam problem z kałem i dyskomfortem w okolicach podbrzusza

Witam serdecznie. Od około 4 miesięcy mam problem z kałem i dyskomfortem w okolicach podbrzusza. Zacznę może od tego że kal jest koloru żółtego/jasno brązowego, dodatkowo przed wypróżnieniem czuję uciski, lekkie kłucia w okolicach pęcherza(podbrzuszu) zazwyczaj zlokalizowane z lewej a czasem z prawej strony. Kał ma różną formę od luzniejszego do twardszego, czasem twardego(biegunki nie występują). Chirurg zdiagnozował hemoroidy stopnia drugiego. U rodzinnego lekarza(jak i prywatnie) zrobiłem w tym czasie już trochę innych badań. Pełna morfologia z moczem wszystko w normie, kał na krew utajoną x3 brak, kał na pasożyty x3 brak, kał na lambrie brak, kał jak i krew na HP nieobecny, kalprotektyna z kału x2 w odstępie miesiąca w normie bez podwyższenia, próby wątrobowe w normie, profil trzustkowy w normie, TSH w normie, eGFR 87,1 ml/min/1.73m2, USG jamy brzusznej wszystko ok. Lekarz po badaniu kalprotektyny stwierdził że nie ma sensu robienia kolonoskopii skoro wynik badania jest w normie i powiedział że to może być zespół jelita drażliwego. Dodam tylko że mam też problem z gazami, łatwiej uchodzą kiedy położę się na lewym boku i mam problem z tolerancją produktów mlecznych(a raczej podwyższenie częstotliwości gazów). Czy takie objawy faktycznie może dawać jelito drażliwe? Czy to może zmieniać kolor stolca? Mężczyźna wiek 34 lata.

Odpowiedzi
Kategorie: IBS

Odpowiedź

 1. Dr. Podlupszki
  dr Podlupszki Csaba Gastroenterolog
  17. Listopad 2019.

  Dzień dobry

  Jeśli wyniki badań były negatywne, tak prawdopodobnie  przyczyną może być zespół jelita drażliwego. Kolejną przyczyną mogą być również zrosty pooperacyjne- w przypadku, że w przeszłości  był u pana przeprowadzony jakikolwiek zabieg chirurgiczny. Obecność oraz dokładną lokalizację zrostów  może potwierdzić badanie USG. Zalecam używanie probiotyków, co ważne,  oczywiście  należy wyeliminować  z diety produkty mleczne i zastąpić je produktami bezlaktozowymi lub napojami fermentowanymi.

   

  Z poważaniem
  dr Podlupszki Csaba  

Pytanie

Czy w takim wypadku można juz zdiagnozować IBS? czy wykonac dodatkowe badania?

Witam, jestem lekarzem w trakcie specjalizacji z medycyny rodzinnej. Kieruję pytanie do gastroenterologa. 50letnia pacjentka od paru lat, z nasileniem od ok roku, zgłasza silne biegunki poranne po spożyciu ,najczęściej po śniadaniu, towarzyszy temu nadwrażliwość na zapach. Od pół roku praktycznie nie spożywa mięsa - miewa nudności na sam zapach. Objawy ok 3-4x w miesiącu. Zgagi, odbijania neguje W wywiadzie rodzinnym matka zmarła na nowotwór j grubego. Czy w takim wypadku można juz zdiagnozować IBS? czy wykonac dodatkowe badania? Przy IBS od jakiego leku zacząć leczenie? Pozdrawiam i dziękuje za odpowiedź.

Odpowiedzi
Kategorie: IBS

Odpowiedź

 1. Dr. Podlupszki
  dr Podlupszki Csaba Gastroenterolog
  4. Czerwiec 2019.

  Dzień dobry

  Możliwą przyczyną opisywanych przez panią dolegliwości może być właśnie syndrom jelita drażliwego (IBS), ale dla pewności można wykonać kolejne testy, a przede wszystkim test FOB na krew utajoną w kale. Jeśli wynik będzie negatywny, zalecam używanie probiotyków oraz Mebewerynę.

  Z poważaniem
  dr Podlupszki Csaba  

Pytanie

Od jakiegoś czasu (mniej więcej 3 miesiące) nie miałam normalnego stolca

Szanowny panie doktorze! Od jakiegoś czasu (mniej więcej 3 miesiące) nie miałam normalnego stolca. Jest on bardzo rzadki jak przy biegunce, zdarza się nawet 4 razy dziennie. Są dni, gdy stolca nie mam wcale, to jest przeważnie wtedy, gdy spędzam cały dzień poza domem (np. spacer, zakupy) Odżywiam się zdrowo, moja dieta zawiera mnóstwo warzyw i owoców, ryb i białego mięsa. Unikam węglowodanów, spożywam je tylko, gdy jem musli, nasionka chia, siemię lniane itd. Wyeliminowałam biały cukier i wszystkie produkty na bazie cukru, mleko, kolorowe napoje gazowane. Piję codziennie 2-3 litry wody. Często się denerwuję, kończę właśnie studia i mam mnóstwo trudnych egzaminów. Problemy ze wzdęciami i zaparciami miałam już dużo wcześniej, ale teraz nasiliły się jeszcze bardziej. Przez 8 lat byłam wegetarianinką, spożywałam ryby, jaja, produkty mleczne, ale te problemy trawienne były jednakowe. Od stycznia znowu wróciłam do posiłków mięsnych a od maja mam znowu biegunki, wzdęcia, ponadto mam okołoustne zapalenie skóry i zapalenie pochewki ścięgna typu De Quervain. Ponadto czuję, że nie wypróżniam się w zupełności i czuję ogromny dyskomfort w jamie brzusznej (ból, który odczuwam jest nie tylko z powodu zatrzymanych gazów).Muszę dodać, że mniej więcej przed 5 miesiącami, gdy mój stolec był jeszcze normalnej konsystencji, często zauważałam w nim krew. Jestem pod wielkim stresem, czuję się im dalej, tym gorzej. Podejrzewam, że dolega mi również zespół jelita drażliwego, ale obawiam się również, że mam chorobę Leśniowskiego-Crohna.-, wszystkie objawy na to wskazują. Chcę podkreślić, że w całej rodzinie nikt nie miał problemów z układem trawiennym. Termin wizyty u lekarza mam dopiero za kilka tygodni i dlatego proszę o jakąś radę.

Odpowiedzi
Kategorie: IBS

Odpowiedź

 1. Dr. Podlupszki
  dr Podlupszki Csaba Gastroenterolog
  2. Lipiec 2018.

  Szanowna pani!
  Według mnie to może być zespół jelita drażliwego (IBS)
  Zalecałbym używanie probiotyków Swiss Probiotix. Najlepiej dwa razy dziennie, po śniadaniu, a potem wieczorem tuż przed snem. Probiotyki odbudują florę bakteryjną jelit, co wpłynie na ogólną poprawę zdrowia. Jeśli nie zaobserwuje pani żadnych zmian, konieczne będą badania kolonoskopowe.
  Z poważaniem
  dr Csaba Podlupszki


Pytanie

mogę korzystać z programu CleanInside oraz ToxiClean mając biegunkową postać zespołu jelita drażliwego

Witam, chciałem zapytać czy mogę korzystać z programu CleanInside oraz ToxiClean mając biegunkową postać zespołu jelita drażliwego? Pozdrawiam

Odpowiedzi
Kategorie: IBS

Odpowiedź

 1. Dr. Podlupszki
  dr Podlupszki Csaba Gastroenterolog
  27. Kwiecień 2018.

  Dzień dobry

  Nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania  zestawu Clean Inside do oczyszczania jelit.

  Z poważaniem,

  dr Csaba Podlupszki 

Pytanie

Przez nieregularne odżywianie nabawiłem się zespołu jelita drażliwego

Przez nieregularne odżywianie nabawiłem się zespołu jelita drażliwego , ostatnio wieczorem zjadłem sałatkę jarzynową , oraz ciasto przez dwie doby bardzo bolał mnie brzuch na początku wymiotowałem tą sałatką , ból trochę się zmniejszył gdy oddałem stolec ,ale dalej miałem boleści brzucha akurat miałem zamiar zacząć kurację Clean Inside oraz oraz Toxi Clean teraz obawiam się zacząć tą kurację po 2 dniach brzuch mnie troche pobolewa ,ale nie mam apetytu i czuje się wymęczony piłem tylko herbate Slim Tea , mięte , wziąlem też nospe. co mam robić? kilka miesiecy temu tez mialem bóle ,ale znikly po oodaniu stolca tm razem bylo troche gorzej.

Odpowiedzi
Kategorie: IBS

Odpowiedź

 1. Dr. Podlupszki
  dr Podlupszki Csaba Gastroenterolog
  27. Grudzień 2016.

  Dzień dobry

  Powinien pan rozpocząć stosowanie całego zestawu (zrobić całkowitą kurację), sama herbatka Slim Tea nie ma takiego działania.

   

  Z poważaniem

  dr Podlupszki Cs.

Pytanie

Czy choruję na zespół jelita drażliwego?

Dzień dobry panie doktorze!

Moje pytanie dotyczy częstych biegunek, które występują u mnie 2-3 razy dziennie. Nie jest to regularne zjawisko,ponieważ  nieraz mam biegunkę 2 razy za dzień, potem za dwa dni biegunka powtarza się nawet 3trzy cztery razy w ciągu dnia. Robiono mi szereg badań: krwi, moczu, kału, USG oraz badania  naczyń krwionośnych. Ponad rok czasu używam probiotyki, ale chyba nieodpowiednie, ponieważ nie ma poprawy. Odczuwam bóle raz na lewej, raz na  prawej stronie brzucha oraz całego kręgosłupa. Co mnie jeszcze bardzo niepokoi to częste wzdęcia brzucha. Proszę pana, panie doktorze o jakąś opinię na temat tych dolegliwości, czy może to być zespół jelita drażliwego- IBS(sporo czytałam na ten temat)

Z góry dziękuję za odpowiedź

Anna

Odpowiedzi
Kategorie: IBS

Odpowiedź

 1. Dr. Podlupszki
  dr Podlupszki Csaba Gastroenterolog
  24. Styczeń 2014.

  Pozdrawiam serdecznie pani Anno

  Należy bezzwłocznie zrobić jeszcze dokładniejsze badania, nie jest wykluczony zespół jelita drażliwego, leczenie tej choroby to wcale nie łatwy i dość długotrwały proces. Istnieje szeroka baza leków: Debutir, Multilac, Laxinat i wiele innych osobiście zalecam pani stosować doskonały suplement Swiss Probiotix, który zawiera substancje odżywcze dla probiotyków. Życzę szybkiego powrotu do zdrowia.

  Dr. Podlupszki