Pytanie

Odczuwam lekki ból w lewym boku na wysokości ostatniego żebra

Witam. Od 3 tyg odczuwam lekki ból w lewym boku na wysokości ostatniego zebra, czasem bliżej środka a czasem bardziej ku boku. Ból wg mnie nie ma związku z jedzeniem. Zaczął się po 1 dniowej jelitówce. 1.5 r temu mialam usuwany pęcherzych żółciowy po 2 atakach i wtedy wyniki wątrobowe i trzustkowe były okropne ale wszystko szybko wrócilo do normy.Wyniki robione zaraz po tej jelitówce to: ALT-15 AST-13 GGTP-13 Amylaza 106 (wszystko w U/l) cholest całk-6.02 HDL-1.93 LDL-3.3 tórjgl-1.73 CRP-0.5 Nie mam biegunek nie mam wymiotów, ciśnienie i puls dobry. Nie męczę się nadmiernie przy wysiłku. Czy to może byż trzustka?

Odpowiedzi
Kategorie: Fizjoterapeuta fizjoterapia

Odpowiedź

 1. Dr. Podlupszki
  dr Podlupszki Csaba Gastroenterolog
  23. Wrzesień 2018.

  Dzień dobry
  Bez przeprowadzenia dokładnych badań trudno ostatecznie postawić diagnozę, ale z tego, co pani opisuje, że obecnie brak typowych dolegliwości gastrycznych, bóle nie muszą mieć nic wspólnego z trzustką. Wydaje mi się, że bóle mogą być spowodowane problemami z kręgosłupem i może dlatego powinna pani udać się do ortopedy.

  Z poważaniem

  dr Csaba Podlupszki

Pytanie

Moja mama jest w zaawansowanym wieku niestety od stycznia jest obłożnie chora

Dzień dobry! Moja mama jest w zaawansowanym wieku, niestety od stycznia jest obłożnie chora i przebywa w domu, ja muszę się nią opiekować. Ostatnio próbowałam ją posadzić, w związku z tym mam pytanie, czy byłoby bardzo ryzykowne posadzić ją do wózka inwalidzkiego? Myślę po prostu o tym, aby zmienić trochę jej krążenie krwi, tylko czy w ten sposób nie może pojawić się ryzyko zatoru (embolii). Będę niezmiernie wdzięczna za odpowiedź. Małgorzata Janik

Odpowiedzi
Kategorie: Fizjoterapeuta fizjoterapia

Odpowiedź

 1. Varró Tímea
  Tina Varro Fizjoterapeuta
  13. Lipiec 2018.

  Dzień dobry pani Małgorzato!

  Zmiana pozycji, szczególnie w przypadku obłożnie chorych pacjentów odgrywa niezmiernie ważną rolę w zapobieganiu wielu problemom zdrowotnym, długie leżenie jest o wiele większym ryzykiem z tego punktu widzenia. Niezmiernie ważne jest kontrolowanie ciśnienia krwi i częste wizyty u internisty, oczywiście, pod względem wpływu obciążenia.

  Pozdrawiam serdecznie

  Tina Varro

  fizjoterapeuta

   

Pytanie

nie mogłam się wyprostować, ponieważ czułam ostry ból krzyża

Szanowna  Varro! W zeszłym tygodniu, gdy sprzątałam, długo byłam pochylona, a później nie mogłam się wyprostować, ponieważ czułam ostry ból krzyża. Wcześniej nigdy czegoś podobnego nie miałam. Jestem 67-letnią kobietą prowadzącą aktywne życie, regularnie jeżdżę na rowerze, dużo chodzę i ćwiczę. Byłam oczywiście u lekarza, który polecił mi odpoczynek w łóżku, a także dostałem środki przeciwbólowe. Moje kłopoty znacznie się zmniejszyły, mogę wykonywać codzienne obowiązki, ale gdy potrzebuję się po coś schylić np. zawiązać sznurówki lub coś podnieść z podłogi ból powraca. Chciałbym zapytać, co robić, by całkowicie pozbyć się tego bólu. Dziękuję: Elżbieta

Odpowiedzi
Kategorie: Fizjoterapeuta fizjoterapia

Odpowiedź

 1. Varró Tímea
  Tina Varro Fizjoterapeuta
  3. Maj 2018.

  Droga Elżbieto!

  W pierwszej fazie leczenia na pewno niezmiernie ważne jest odpoczywanie w odpowiedniej pozycji, podobnie jak w przypadku stosowania leków przeciwbólowych.

  Idealną pozycję, która pomoże złagodzić ból krzyża, można osiągnąć trzema sposobami:

  Leżąc na plecach, zegnij obie nogi w kolanach i ustaw pod kątem prostym, zarówno w obszarze grzbietowym, jak i w kolanach. Leżąc na boku, należy umieścić małą poduszkę między kolanami i kostkami tak, aby kolana i kostki były na jednej wysokości, natomiast leżąc na plecach, dobrze jest założyć małą poduszkę pod brzuchem. Obie pozycje uwolnią ból występujący w okolicy krzyżowo-lędźwiowej, a w zależności od tego, która pozycja jest dla ciebie bardziej wygodna, możesz ją zmieniać.

  Doskonałe w walce z bólem krzyża, są również niektóre okłady i procedury rozluźniające.

  W przypadku, że stan zdrowia nie poprawi się, wówczas warto szukać pomocy u fizjoterapeuty lub terapeuty manualnego, ale w żadnym wypadku nie u kręgarza (chiropraktyka)! Jego metoda, polegająca na ręcznym manipulowaniu w obszarze kręgosłupa w celu ustawienia kręgów, co prawda może pomóc złagodzić ból, ale niestety nie wyeliminuje przyczyny.

  Życzę szybkiego powrotu do zdrowia!

  Z poważaniem

  Tina Varro

  fizjoterapeuta

   

Pytanie

poczułem bardzo silny ból w przedniej części uda

Szanowna pani Tino! Wczoraj, po treningu piłkarskim po silniejszym kopnięciu, poczułem bardzo silny ból w przedniej części uda. Musiałem przerwać trening, ponieważ ból był nie do zniesienia. Dzisiaj wydaje mi się, że nogę mam spuchniętą i na przy każdym kroku odczuwam ostry ból. Co mi może pani polecić?

Odpowiedzi
Kategorie: Fizjoterapeuta fizjoterapia

Odpowiedź

 1. Varró Tímea
  Tina Varro Fizjoterapeuta
  19. Kwiecień 2018.

  Miły Grzegorzu!

  Opisane objawy, mogą wskazywać na uszkodzenie włókien mięśniowych. W każdym bądź razie zalecam wykonanie badania USG, do tego czasu polecam stosowanie aspiryny i maści heparynowych. Doskonałe efekty zwłaszcza w pierwszym etapie leczenia przynosi fizjoterapia, bo przyśpiesza proces leczenia. Całe leczenie, sposób oraz czas trwania zależy od wyniku badania ultrasonograficznego.

   

  Życzę szybkiego powrotu do zdrowia!

  Z poważaniem

  Tina Varro

  fizjoterapeuta

   

Pytanie

Od miesiąca odczuwam kłujący, ostry ból w okolicy pięty,

Szanowna Tino Varro! Regularnie biegam, przynajmniej 3 razy w tygodniu, tak mniej więcej 6-8 km - bardzo to lubię. Od miesiąca odczuwam kłujący, ostry ból w okolicy pięty, gdy siedzę lub leżę, ból jest słaby, ale w momencie poruszania się ból notuję najsilniej. W zeszłym tygodniu musiałam całkowicie przestać biegać, ponieważ pięta bolała mnie już podczas chodzenia. Przez 5 dni używałam leki przeciwbólowe, które na chwilę ból złagodziły, ale nie wyeliminowały. Jestem przerażona, nie wiem co mam robić, uwielbiam bieganie, bez tego sportu nie wyobrażam sobie swej egzystencji. Edyta

Odpowiedzi
Kategorie: Fizjoterapeuta fizjoterapia

Odpowiedź

 1. Varró Tímea
  Tina Varro Fizjoterapeuta
  7. Kwiecień 2018.

  Droga Eriko!

  Z listu wynika, że prawdopodobnie ma pani zapalenie rozcięgna podeszwowego,  na początku ból może pojawiać się tylko przy bieganiu, potem towarzyszy nawet przy chodzeniu. W celu złagodzenia objawów polecam stosowanie niesteroidowych preparatów  przeciwzapalnych - dostępnych bez recepty (do stosowania miejscowego)- polecam również niezwykle skuteczną terapię ciśnieniową. Sposób ten jednak może jedynie złagodzić ból, ale nie wyleczy przyczyny. Problem ten zawsze można rozwiązać za pomocą ukierunkowanych ćwiczeń (lub w inny sposób, wykonując ćwiczenia na płaskie nogi) i rozluźniając mięśnie stopy. Najprostszym rozwiązaniem jest masowanie stóp piłką golfową, ale jeszcze skuteczniejsze może okazać się leczenie za pomocą terapii manualnej.

  Życzę szybkiego powrotu do ulubionego sportu!

  Z poważaniem

  Tina Varro

  fizjoterapeuta

   

Pytanie

poczułem kłujący ból w przedniej części uda

Szanowna pani Tino! Wczoraj, po treningu piłkarskim po silniejszym kopnięciu, poczułem kłujący ból w przedniej części uda. Musiałem przerwać trening, ponieważ ból był nie do zniesienia. Dzisiaj wydaje mi się, że nogę mam spuchniętą i na przy każdym kroku odczuwam ostry ból. Co mi może pani polecić?

Przebiega proces
Kategorie: Fizjoterapeuta fizjoterapia

Odpowiedź