Odpowiedź
-
Dzień dobry
Proponuję, aby z tym pytaniem zwróciła się Pani jak najszybciej do chirurga jamy ustnej
Dr. Gábor Hermann
Witam, mam 25 lat i od kilku dni zauważyłam u siebie na wewnętrznej stronie policzka Guzek/narośl koloru czerwonego, jest dosyć duża, więc wykluczam przygryzienie. Dodatkowo na wewnętrznej stronie wargi pojawiły mi się dziwne krostki wyglądające jak pęcherzyki. Do lekarza będę mogła zgłosić się dopiero za kilka dni, dlatego chciałam zapytać się, czy mam się o co martwić, wyczytałam przeróżne rzeczy na temat podobnych dolegliwości i troszkę się przeraziłam. Pozdrawiam
Witam. Kilka dni temu miałam przeprowadzony zabieg usunięcia górnej szóstki i doszło do przetoki zatokowej. Chirurg do zszycia rany wykorzystał nabłonek z policzka i teraz mam "policzek przyszyty do dziąsła". Moje pytanie brzmi: czy to się unormuje i będzie wyglądało jak dawniej, czy już na zawsze będę miała tak naciągnięty policzek? Pozdrawiam.
Dzień dobry
Proponuję, aby z tym pytaniem zwróciła się Pani jak najszybciej do chirurga jamy ustnej
Dr. Gábor Hermann
Szanowny Panie Doktorze! Od dłuższego czasu rozważam możliwość noszenia aparatu ortodontycznego, ale w mojej pracy nie mogę sobie pozwolić na noszenie widocznych aparatów ze stali. O ile się orientuję, obecnie istnieją już niewidoczne aparaty. Chciałabym się dowiedzieć, co dokładnie to oznacza – w jaki sposób aparat ortodontyczny może być „niewidoczny“? Ewentualnie, czy taki aparat występuje również w innych wersjach, czy pacjent może wybrać rodzaj? Z góry dziękuję za odpowiedź. Z poważaniem, Anna Kisz, Przemyśl
Szanowna Pani Anno!
Obecnie rzeczywiście istnieją już całkowicie niezauważalne, wręcz niewidoczne aparaty. Aparaty te są bardzo popularne wśród celebrytów, którzy nie mogą nosić typowych aparatów ze względu np. na występy w telewizji. Aparaty z zamkami mocowanymi na tylnych, językowych powierzchniach zębów (tzw. lingwalne) to klasyki wśród niewidocznych aparatów. Technika opracowana w latach 80. uległa dużym zmianom szczególnie po 2000 roku. Dzisiaj w skomplikowanych przypadkach najczęściej zalecamy cyfrowo zaprojektowane aparaty mocowane na tylnych powierzchniach zębów. W mniej skomplikowanej postaci nadają się również do korygowania mniejszych wad. Nowoczesne aparaty mocowane na tylnych powierzchniach zębów są znacznie mniejsze, niż ich poprzednicy, dlatego są bardziej wygodne w noszeniu.
Inną dobrze znaną metodą cyfrowej ortodoncji są tzw. alignery. Chodzi o szereg produktów, ponieważ dany aligner może być wytwarzany różnymi metodami. W mniej skomplikowanych przypadkach alignery można wykonać ręcznie w laboratorium, podczas gdy dla bardziej skomplikowanego leczenia typowe jest cyfrowe projektowanie i produkcja alignerów za pomocą druku 3D. Klasyką wśród cyfrowych alignerów jest Invisalign ale dziś istnieje wiele podobnych produktów. Jako największe cyfrowe laboratorium do produkcji aparatów ortodontycznych na Węgrzech HermannOrtho, produkuje własne alignery pod nazwą MyClearBrace, stosowane w wielu krajach Europy.
Jednocześnie za niewidoczne uznaje się też wiele innych uzupełniających produktów stosowanych przeważnie w przygotowaniu któregoś z wyżej wymienionych procesów.
W każdym razie decyzja o rozpoczęciu leczenia należy do pacjenta. Lekarz – ponieważ zna jego potrzeby – może tylko zalecić stosowanie któregoś wyrobu. Ortodoncja to skomplikowane zagadnienie; możliwe, że w Pani przypadku nie będzie potrzebna korekcja całego uzębienia, ale tylko kosmetyczne zmiany, dlatego w tym przypadku idealnym rozwiązaniem mógłby być Invisalign, ale też aparat MyClearBrace. Są to przezroczyste „szyny“, które można łatwo wyjąć przed jedzeniem lub imprezą. Chętnie odpowiem na Pani kolejne pytania.
Z poważaniem,
Dr Hermann Gábor
Specjalista ortodoncji, specjalista ortodoncji funkcjonalnej
Drogi Doktorze! Kilka dni temu oglądałem transmisję na żywo na stronie HermannOrtho na Facebooku, a to, co Pan mówił o zmianach, jakie zaszły w aparatach ortodontycznych, było naprawdę fascynujące. Zdobył Pan moje zaufanie, dlatego chciałbym skonsultować z Panem stan mojego uzębienia, tylko że ja mieszkam w Bydgoszczy (Polska). Czy istnieje możliwość przyjazdu do Budapesztu dopiero na zabieg? Ewentualnie, czy moglibyśmy porozmawiać na Skype? Z poważaniem, Piotr Kowalski, Bydgoszcz
Drogi Panie Piotrze!
Dziękuję za zaufanie. Oczywiście istnieje możliwość konsultacji za pośrednictwem Skype, ale pozwolę sobie zalecić prostsze rozwiązanie. Za pomocą naszej aplikacji Smilefiem, którą może Pan pobrać za pośrednictwem AppStore lub Google Play, może Pan przesłać do nas fotografie uzębienia, jamy ustnej, ewentualnie zamieścić tu panoramiczne zdjęcie Pana zębów, jednak nie starsze niż 3 miesiące. Na podstawie tych fotografii potrafimy opracować plan leczenia, który prześlemy Panu e-mailem. Dzięki temu będzie Pan mógł przyjechać do nas osobiście dopiero na pierwszy zabieg.
Czekam na kontakt!
Z poważaniem,
Dr Hermann Gábor
Specjalista ortodoncji, specjalista ortodoncji funkcjonalnej
Szanowny Panie Doktorze! Proszę o wyjaśnienie, co to znaczy ortodoncja cyfrowa? Która faza ma postać cyfrową? Czy w gabinecie HermannOrtho są stosowane technologie cyfrowe? Jakie są zalety tej metody? Z góry dziękuję za odpowiedź! Z poważaniem, Elżbieta Błaszczyk, Kielce
Szanowna Pani Elżbieto!
Największą zmianą w nowoczesnej ortodoncji jest przygotowywanie prawie wszystkiego z zastosowaniem technologii cyfrowej. W przypadku bardziej skomplikowanych aparatów po zdjęciu wycisków przechodzimy do skanowania 3D jamy ustnej i próbek, a następnie do projektowania i wytwarzania wirtualnego modelu.
Największą zaletą technologii cyfrowych jest dokładność – za pomocą technologii CAD/CAM wytwarzamy aparaty z dokładnością do jednej tysięcznej milimetra. Kolejną ważną zaletą jest szybkość, ponieważ wytwarzamy je maszynowo.
Gabinet HermannOrtho jest uważany za jeden z najnowocześniejszych w skali międzynarodowej. Tak samo, jak aparaty mocowane na tylnych powierzchniach zębów, cyfrowe alignery są wytwarzane technologią cyfrową.
Chętnie odpowiem na Pani kolejne pytania.
Z poważaniem,
Dr Hermann Gábor
Specjalista ortodoncji, specjalista ortodoncji funkcjonalnej
Odpowiedź
Dzień dobry
Na podstawie objawów może to być opryszczka lub wirus. Proponuję regularne płukanie i jak najszybciej należy skontaktować się z chirurgiem stomatologiem.
Z poważaniem,
dr Hermann Gábor